Връчиха годишните награди „Варна“

Връчиха годишните награди „Варна“
Снимка: Община Варна

Най-високите отличия в областта на образованието и науката, културата и изкуството – годишните награди „Варна“, бяха връчени днес на заслужили дейци със запомнящи се постижения през 2024 г. По традиция церемонията се провежда в навечерието на 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Кметът на общината Благомир Коцев връчи голямата награда „Варна“ на писателя Коста Радев. Варненецът е отличен за цялостно творчество, за заслуги и принос в развитието на съвременната българска литература. „Научете децата да четат с любов, защото само книгите ще им покажат как да откриват красотата и пътя към истината, към небесата. Всички науки помагат, но книгата отваря други светове, дори да е скромна като моята“, с тези думи Коста Радев се обърна към присъстващите на церемонията.

Още 29 изявени личности и колективи получиха отличие с решение на Общинския съвет от 24 април.

„Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки е 12-окласникът Николай Костадинов от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“; „Ученик на годината” в областта на природо-математическите науки – 12-окласникът Петър Петров в същото училище; „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка – 11-окласничката Марина Ашихмина в Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дмитрий Менделеев“.

„Учител на годината” в областта на предучилищното образование е Мариела Кирилова от Детската градина №34 „Лястовичка“; „Учител на годината” в областта на обслужващите звена е Ирена Станева, старши учител и ръководител на Детския фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – Общински детски комплекс; „Учител на годината” в областта на основното образование – старши учителят по изобразително изкуство в Основното училище „Захари Стоянов“ Добрина Копринкова; „Учител на годината” в областта на средното образование е преподавателят по испански език в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ Камелия Савова; „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка е учителката по спортна стрелба в Спортното училище „Георги Бенковски“ Нина Дякова.

„Колектив на годината” в областта на предучилищното образование е Детската градина №31 „Крилатко“; „Колектив на годината” в областта на основното училищно образование – Основното училище „Капитан Петко войвода“; „Колектив на годината” в областта на средното училищно образование – Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. За първи път беше присъдено отличие за „Колектив на годината“ в областта за постигнат най-голям прогрес на национално външно оценяване или държавни зрелостни изпити. Отличен беше екипът на I Основно училище „Свети княз Борис I”.

В областта на хуманитарните науки колективна награда „Варна” се присъжда на научен колектив в състав: проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност на специалност „Хореография“ на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“. В областта на природните науки индивидуална награда „Варна” се присъжда на проф. д-р Виолета Михова Йотова, д.м.н. за иницииране и активно участие в национални и международни проекти, здравни програми и експертни центрове, насочени към индивидуалната грижа за деца с диабет и редки болести, както и за развитието на научноизследователската дейност на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна. В областта на природните науки колективна награда „Варна” се присъжда на научноизследователския институт на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов”.

В областта на обществените науки с индивидуална награда „Варна” се удостоява доц. д-р Иво Йоцов за постижения в научната и преподавателската дейност, с изследвания в съвременната среда за сигурност и публикуване на резултатите в две книги с непосредствено приложение в преподавателската дейност: „Икономическа сигурност – теоретични аспекти“, „Икономическа сигурност – приложни и хуманитарни аспекти“. В областта на обществените науки колективна награда „Варна” се присъжда на авторски колектив в състав: доц. д-р Генка Рафаилова, гл. ас. Д-р Златка Тодорова-Хамдан и гл. ас. д-р Христина Филипова за значими постижения в сферата на научните изследвания с фокус върху устойчивото и интелигентно развитие на туризма и неговите измерения на територията на община Варна и монографичния им труд на тема „Development of a Smart Toutism Destination”. В областта на техническите науки индивидуална награда „Варна” се връчва доц. д-р к.д.п. Иван Цонев за постижения в научната и преподавателската дейност с изследване на съвременните тенденции в сферата на морския транспорт и публикуване на резултатите в книга „Иновативни системи за швартоване на корабите“. В областта на техническите науки колективната награда „Варна” се връчва на научен колектив за изпълнение разработката на „Многофункционална дънна станция за подводен мониторинг“, с ръководител доц. Димитър Димитров – ръководител на научна секция „Технологии и системи за защита“.

С награда „Варна” за „Литература” е отличен доц. д-р Добрин Паскалев – за издадената през 2024 г. книга „На думите пред скрития олтар“, представяща авторска и преводна поезия.

С награда „Варна” за „Изобразителни изкуства” е отличен Юлиян Недев – за изложба, посветена на необикновения подводен свят.

Награда „Варна” за „Театър” се присъди на Теодор Христов – за талантливо изпълнение на ролята на храбрия оловен войник в спектакъла за деца „Храбрия оловен войник“ на Държавния куклен театър – Варна.

В раздел „Музика” с индивидуална награда беше удостоена Даниела Белчева за издадения през 2024 г. трети албум NAIVE.

В раздел „Опера” индивидуална награда „Варна” се присъди на Линка Стоянова за превъплъщението ѝ в образа на сестра Анджелика в операта „Сестра Анджелика“ от Пучини. В раздел „Опера” е присъдена и колективна награда „Варна”, която отива при екипа на Варненската детско-юношеска опера при ЦПЛР – ОДК за успехите им през изминалата 2024 г. и реализацията на мюзикъла „Вдън гори“ по музика на Стивън Сондхайм.

В раздел „Танц” награда „Варна” се присъди на екипа на балетната трупа на Държавната опера – Варна за професионализма, таланта, творческата енергия на балетна постановка „Катарина, или дъщерята на разбойника“ от Цезар Пуни, хореография Сергей Бобров.

В раздел „Кино” наградата отиде при екипа на Регионалния телевизионен център – Варна за филма „Учителят Атанас Стоев – поетичният магьосник“, посветен на 80-годишнината от рождението на Атанас Стоев.

В раздел „Архитектура” беше отличена арх. Ирина Ефтимова за стартиране през 2024 г. дейността на информационен регистър (специализиран дигитален архив) на варненското недвижимото културно наследство – www.varnaheritage.com.

Награда „Варна” в раздел „Журналистика” се присъди на Христо Русев за приноса му в културния живот на Варна през 2024 г. с фотоизложбата „Васко Василев – зад сцената“, съвместната изложба с артиста Ивелина Русева „Срещи във времето“ и участието в обща изложба на тема „Пътят на бежанеца“.