Прогнозират глоби за стотици хиляди левове

Прогнозират глоби за стотици хиляди левове
Снимка: Община Варна

Всички наложени глоби на фирмата по зимна поддръжка, която не се справи с обстановката в районите „Приморски“, „Владислав „Варненчик“ и „Младост“, ще се върнат в бюджета на община Варна. Клаузите по договора ще бъдат подробно разгледани и ще бъдат наложени всички възможни санкции, като очакванията са те да достигнат няколкостотин хиляди лева. Това заяви кметът на Варна Благомир Коцев по време на извънредното заседание на комисията по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет.

„За трите района на терен трябваше да излязат 18 машини. Смятам, че от фирмата подцениха ситуацията и прогнозата за обилен снеговалеж и заледявания“, каза Коцев. Той допълни, че веднага са предприети мерки и снощи в зимната поддръжка е включена още една фирма за снегопочистване и обработка на пътната мрежа. Привличането на допълнителен ресурс е дало резултати и днес ситуацията е коренно различна.

„Когато влязох в администрацията, всички фирми, които имат отношение към снегопочистването, отказваха да сключат нови договори, без някакъв вид абонамент. Причината е, че те поддържат техника и персонал, за които имат разходи“, така кметът отговори на въпроса защо е било необходимо въвеждането на „такса готовност“ за фирмите по зимна поддръжка.

Директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура  и благоустрояване“ Тихомир Тимов обясни, че 24-часовата готовност на фирмите включва задължението при температури под 2 градуса да правят обходи два пъти през деня. Трябва да имат наличен дежурен диспечер, който да е постоянно на телефона и да получава сигнали от администрацията. Също така трябва да имат дежурен в лугово стопанство и дежурен товарач на инертни материали.

От своя страна представителят на ДЗЗД „Зимно Варна 2025“ Росен Колелиев призна пред общинските съветници, че действително фирмата, която представлява, не е успяла да прецени правилно метеорологичната ситуация и да организира добре дейностите си по зимното снегопочистване в трите района. Колелиев допълни, че техниката, с която фирмата оперира, не се намира на територията на Варна, а в други общини, което е довело до забавените действия от тяхна страна.

Заместник-кметът Димитър Кирчев заяви, че до сесията на Общинския съвет на 27 февруари ще бъде обобщена цялата информация от протоколите от изминалите две денонощия и на съветниците и гражданите ще бъде предоставена справка за техниката, която реално е била на терен, по колко часа е работила всяка от машините и с колко часа се е забавила реакцията, както и за броя и размера на съставените актове.

По данни на Кирчев, днес във всички райони се обработват не само основните улици и булеварди, но и по-малките странични улици, където има заледявания, чрез машинно и ръчно разпръскване на сол. В някои райони като „Боровец“, „Ракитника“ и „Галата“ вече са третирани два пъти. Обработена е и пътната инфраструктура на селата Звездица и Константиново, местностите Кантара и Крушките. Продължава третирането с т. нар. „антилед“ разтвор на Аспаруховия мост и кръговите кръстовища в града. Фирмата, работеща по договор в квартал „Аспарухово“, е поела ангажимент и към стария път за Бургас, който е отговорност на АПИ.