Министър Шишков: Във Варна се вихри беззаконие

Министър Шишков: Във Варна се вихри беззаконие

Министър Шишков: Във Варна се вихри беззаконие
Снимка: БГНЕС

В първите дни от стъпването на нашия кабинет пред очите ни изгря може би най-голямото нарушение в Закона за устройство на територията. Ясно е обаче, че това не е само едно нарушение в Закона за устройство на територията. Това е начин на управление, който докара до там, че в морската столица на България – Варна, вместо да се развива туризъм, се вихри беззаконие в особено големи размери.

Това заяви от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, който е на изслушване в Народното събрание относно незаконното строителство в местността Баба Алино, информира БГНЕС. То е по искане на Петър Витанов и народни представители от парламентарната група на „Прогресивна България“.

Министър Шишков посочи, че да построиш едно малко градче в продължение на 3 години без документи или с документи, които са с абсолютно невярна фактология в тях, е емблема, която е логично да намери своето отражение в Народното събрание, защото „тя наистина излиза извън рамките на Закона за устройство на територията и някой е допуснал да се направи това, но този някой не е един човек“.

Това е организирана група, най-вероятно ръководена от някой, който е организирал всички ведомства, за да се случи това и ведомствата назад във времето са от 2023 г. и продължаващото управление на община Варна след това“, каза Шишков и изтъкна услужливите действия на кадастъра и на всички институции включително.

По думите му са извадени всички факти по случая. „Това означава само едно – не става въпрос само за това, че някой е нарушил ЗУТ. Означава, че някой си е поставил за цел да го направи по този безпардонен начин. Много по-страшно е, когато си поставяш за цел, че може да го свършиш, защото означава, че ти считаш, че законът няма никакво значение за определена група хора“, добави регионалният министър.

Иван Шишков заяви, че на всяко нещо, с което се прекали, обикновено му идва краят. Очаква това да се случи и с казуса „Баба Алино“. „Казал съм го вече няколко пъти. Не е само за случая с Варна. Държавата се връща – може би е най-добре да го чуят от трибуната на НС, и ние знаем, че заедно ще направим така, че повече това да не се случва“, увери той. Министър Шишков допълни, че случаят в местността Баба Алино олицетворява начина, по който се е управлявала държавата в последните години.

Шишков обясни, че последствията ще бъдат големи, защото се нанасят щети и на хора, които са си купили имоти в незаконния град, които се превръщат в жертва.