Погребват папа Франциск в базиликата, където е осветена българската азбука
Папа Франциск, който почина на Светли понеделник (21 април), е пожелал да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“, в която през 967 г. папа Адриан ІІ тържествено освещава българската азбука и богослужебните книги на славянобългарски език. Това съобщава БГНЕС. Това означава, че Франциск ще бъде първият папа от над един век, който ще бъде погребан извън Ватикана.
Главата на Римокатолическата църква почина на 88-годишна възраст след инсулт. Поклонението започва утре (23 април) в базиликата „Свети Петър“, а погребението ще бъде в събота (26 април).
Приживе папа Франциск е поискал скромна, а не типичната пищна церемония. Той е избрал да бъде положен в обикновен дървен ковчег с цинкова облицовка.
Изборът на нов папа се извършва от Колегията на кардиналите – висшите духовни лица в църквата, назначени лично от папата. В момента има 252 кардинали, като 138 от тях са под 80 години и имат право да гласуват.
След смъртта на папата кардиналите се събират във Ватикана. Конклавът се провежда при строга секретност в Сикстинската капела. Кардиналите гласуват, докато не бъде избран нов папа – процес, който може да отнеме дни, а в миналото – дори седмици или месеци.
Единственият знак за напредъка е димът от изгаряните бюлетини. Черният дим означава, че няма избран папа. Белият дим – че вече има нов глава на църквата. Обикновено до час след появата на белия дим новоизбраният папа излиза на балкона на „Свети Петър“, където е обявен с латинските думи Habemus Papam – „Имаме папа“. След това се представя с избраното от него папско име.