Операта през март – под знака на числото 5

Операта през март – под знака на числото 5

Под знака на петицата преминава този месец в Държавната опера – Варна. Това съобщават от културния институт при представянето на мартенската програма. Пет са жанровете, които ще бъдат представени през следващите седмици – опера, оперета, концерт, мюзикъл и балет.

По повод националния празник днес (5 март) от 19 ч. зрителите ще имат възможност да се насладят на оперетата „Българи от старо време“ от Асен Карастоянов, в новата сценична версия на Николай Априлов, с Иво Танев и Владислав Карамфилов – Въргала в ролите на Дядо Либен и Хаджи Генчо. Сватбеното хоро ще бъде водено от Танцовия ансамбъл „Одесос“.

Предпразнично на 7 март от 19 ч. за оперен концерт във Варна пристигат шестима певци от Унгария, Литва, Италия и Мексико, които ще изпълнят творби от Моцарт, Верди, Пучини, Белини, Чилеа и други композитори. На диригентския пулт ще застане маестро Даниеле Аджиман от Италия. Другите оперни предложения през този месец са „Трубадур“ и „Макбет“ от Верди (съответно на 14 март и на 28 март) и „Бохеми“ от Джакомо Пучини (на 25 март).

На самия Осми март от 19 ч. на сцена Филиал ще има камерен концерт „Музиката на Италия – Музика в картини“, под режисурата на Сребрина Соколова, с водещи солисти на Варненския оперен театър. На сцената ще излязат също млади художници, които ще се вдъхновяват от изпълненията на певците и ще пренесат италианската музика в своите картини.

Обичаният мюзикъл „Цар Лъв“ ще може да бъде гледан на 10 март от 19 ч. на основната сцена. Режисьор е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов. В ролите публиката ще види Виктор Ибришимов (Муфаса), Велин Михайлов (Симба) и Лилия Илиева – Михайлова (Нала). Седмица по-късно, на 17 март, отново от 19 ч., е ред на „Пепеляшка“ – разказ за победата на доброто и любовта над злото със средствата на балетното изкуство в хореографията на Сергей Бобров.

Кулминационното събитие през третия месец от годината ще бъде на 20 март от 19 ч. – „Петите симфонии – Финалът“/ Сибелиус и Бетовен – пети, последен концерт от оригиналния музикален цикъл, замислен и реализиран от маестро Григор Паликаров. След Петите симфонии на Густав Малер, Пьотр Илич Чайковски, Дмитрий Шостакович и Сергей Прокофиев диригентът и варненските филхармоници ще представят своята интерпретация на Петата симфония от Лудвиг ван Бетовен, едно от най-известните произведения в класическата музика за всички времена.

Към младото поколение са адресирани балетният концерт с възпитаници на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ (на 23 март) и образователният концерт „В ритъма на музиката“ (на 29 март на Сцена Филиал).

Месецът в Операта завършва на 29 март с „Лицата на Националната музикална академия“ – Концерт на Академичния симфоничен оркестър с участието на трима талантливи млади варненци – диригента Николай Хилендаров и пианистите Бояна Бъчварова и Мартин Пулз. Това ще е първото събитие от дългосрочния национален проект за популяризиране дейността на Националната музикална академия.